RÓŻNICE W WERSJACH SYSTEMÓW SAP
Jaka jest różnica między systemami SAP R/3, SAP ECC oraz SAP S/4 HANA?
SAP promuje S/4 HANA – W roku 2015 Firma SAP wprowadziła nowy system – SAP S/4 HANA zachęcając firmy do korzystania z niego zamiast jego poprzedników – SAP R/3 oraz SAP ECC. Migracja danych między systemami bywa dużym wyzwaniem dla firm, a ogłoszenie, iż od 2025 r. poprzednie systemy nie będą wspierane zdaje się być bardziej kijem niż marchewką. Warto więc zastanowić się, jakie są tak właściwie różnice między wersjami systemów SAP oraz jaką przewagę ma nowy system w porównaniu do poprzednich wersji?
W 2022 roku firma SAP będzie obchodziła swoje 50. urodziny
Historia firmy SAP sięga 1972 roku, kiedy to w Walldorf w Niemczech powstało przedsiębiorstwo oferujące rewolucyjne wtedy oprogramowanie ERP (Enterprise Resource Planning), służące do efektywnego planowania zarządzania całością zasobów przedsiębiorstwa.
Spółka szybko została liderem rynku i już przez prawie 50 lat nie traci tej pozycji – dziś ponad 200 milionów użytkowników chmury w 180 krajach korzysta z rozwiązań SAP. Najbardziej znanymi systemami oferowanymi przez SAP są SAP R/3, SAP ECC oraz najnowsza wersja – SAP S/4 HANA. Czym jednak najnowsza technologia różni się od poprzednich wersji?
Podstawowe różnice
1. Architektura systemów
Wcześniejsze systemy – zarówno SAP R/3, jak i SAP ECC, były oparte na trzypoziomowej architekturze systemu, która składała się z:
- Serweru Klienta zawierającego interface użytkownika
- Serweru aplikacji odwzorowujące logikę biznesu
- Bazy danych zawierającej tablice, w których przechowywane są dane
SAP ECC wprowadził co prawda znaczące zmiany do systemu SAP – wprowadził moduły dedykowane dla konkretnych branż lub działów, np. dla produkcji (SAP Production Plannning), jednak jego budowa oparta była na zasadach używanych wcześniej w SAP R/3.
SAP S/4 HANA natomiast jest oparty o standardowy trzon (pokrywający ok. 60% podstawowych funkcjonalności), do którego istnieje możliwość dodania aplikacji, które w zindywidualizowany sposób najlepiej odzwierciedlają potrzeby konkretnej firmy – w 30% mają to być aplikacje z szerokiej oferty SAP, natomiast w 10% – „warstwa innowacyjna”, która składa się z aplikacji dedykowanych dla konkretnej organizacji, które można następnie elastycznie dopasowywać do zmieniających się warunków.
2. SAP S/4 HANA jest oferowane w chmurze
3. Baza danych w SAP S/4 HANA jest oparta na kolumnach
W przypadku systemów SAP ECC oraz SAP R/3 dane wprowadzane do systemu są zapisywane w wierszach, natomiast w przypadku SAP S/4 HANA ma to miejsce w sposób kolumnowy. Dobrze obrazuje to poniższy przykład:
ID | Imię i nazwisko | Miasto |
1 | Jan Kowalski | Warszawa |
2 | Magdalena Szas | Wrocław |
W przypadku systemów SAP ECC oraz SAP R/3, powyższa tabela zostałaby zapisana następująco:
1, Jan Kowalski, Warszawa; 2, Magdalena Szas, Wrocław
SAP S/4 HANA zapisze ją natomiast następująco:
1,2; Jan Kowalski, Magdalena Szas; Warszawa, Wrocław
Dlaczego ma to znaczenie? Operacje wykonywane na bazie zapisanej w formie kolumnowej mogą być wykonywane znacznie szybciej, a co za tym idzie – wszystkie analizy mogą być wykonywane sprawniej i bardziej efektywnie.
4. Organizacja danych
SAP S/4 HANA zapisuje dane także w inny sposób niż poprzednie wersje – zamiast robić to na dysku twardym, operacje odbywają się w pamięci RAM. Jaki jest tego skutek?
Podobnie jak w przypadku zapisu kolumnowego, to także wpływa na szybkość działania (zarówno na czas procesowania, jak i czas reakcji), jako że dane nie muszą być ładowane z dysku twardego. Jest to szczególnie korzystne w przypadku wyboru wersji w chmurze, jako że przy zachowaniu zalet tego rozwiązania, nie pociąga za sobą konieczności dodatkowej inwestycji w RAM.
5. Płatność
Bardziej przyziemną różnicą jest sposób rozliczania korzystania z tych systemów. Do tej pory opłatę naliczano na każdego użytkownika, który korzystał z systemu, w przypadku SAP HANA natomiast płaci się za korzystanie danych, co jest charakterystyczne dla rozwiązań w chmurze.
Podsumowanie
SAP S/4 HANA jest systemem, który całkowicie zmienia architekturę organizacji danych oraz umożliwia szybsze przeprowadzanie analiz. Możliwość korzystania z rozwiązania w chmurze zdaje się być rozwiązaniem na miarę przyszłości i trudno sobie wyobrazić, aby za parę lat, w obliczu stale rosnącej ilości danych, istniała możliwość korzystania z innego rozwiązania. Fakt, iż od 2025 roku poprzednie wersje systemu nie będą wspierane oznacza także, że transformacja ta już za chwilę stanie się nie tylko wyborem, ale i koniecznością – warto dokonać jej już teraz, zanim nastąpi ogromny przyrost zleceń związanych z adopcją „na ostatnią chwilę”.
Migracja danych nie jest jednak łatwym procesem i wymaga konsultacji ze specjalistami – aby otrzymać rozwiązania szyte na miarę, zachęcamy do kontaktu z ERPtech: